About Me

Hello! This is Melike, 22 years old, from Turkey. Combination of web and fashion is in my life for years. I started being a fashion editor on the website that we found with my sister years ago. I wrote about fashion tips and trends. I was not so experienced or maybe I was not in the fashion industry but I was doing the thing that I love and want in a way that I love and want. I continued writing and believing the power of words. And my dreams started to come to life and than I started to dream bigger.
One day I decided to share my life behind my sentences; to show how I bring to life the things I write. How I wear my clothes, what’s in my closet, how I be a part of trends etc… When I started blogging on melikeninstilgunlugu.com (which means Melike’s Style Diary in my native language (Turkish)) I also started to share the ideas that I wrote about fashion with my own photographs and my daily style and my own clothes.


Merhaba! Ben Melike, 22 yaşındayım. Benim için internet ve moda bileşimi seneler önce ablamla birlikte kurduğumuz websitesinde editör olmaya yüreklenip, trendler ve moda tüyolarıyla ilgili yazılar kaleme almakla başladı. Belki çok deneyimli ya da moda sektörünün içinde değildim ama kendi moda anlayışımı, dünya trendleri ve stilleriyle harmanlayarak, biraz da kelimelerimin gücüne inanarak yazmaya devam ettim. Küçük ya da büyük çaplı, bu yolda attığım her adım hayallerimi büyütmeme ve gerçekleştirmeme destek oldu.
Günün birinde hakkında paragraflar yazdığım konuları kendi gardırobumda nasıl hayata geçirdiğimi, yazılı kelime ve cümlelerin ardındaki hayatımda sokağa nasıl çıktığımı, günlük hayatımda neler giydiğimi paylaşmaya karar verdim. melikeninstilgunlugu.com’u oluşturduğumda o güne kadar yalnızca harfleri bir araya getirerek aktardığım moda fikirlerimi, kendi fotoğraflarımla, kendi kıyafetlerimle paylaşmaya başladım.

Photography by Okan Mutlu & Nazlı Gül @dearnazli

_

Leave a Reply